PostHeaderIcon
gwiazdy

PostHeaderIcon Alena Baeva

Alena Baeva to  jedna z najlepszych skrzypaczek swojego pokolenia. Artystka regularnie współpracuje jako solistka z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Teatru Maryjskiego, Orkiestra  Symfoniczna Tokyo, Wielka Orkiestra Symfoniczna Czajkowskiego, Narodowa Akademicka Orkiestra Symfoniczna im. Jewgienija Swietłanowa, Orkiestra Filharmonii w Petersburgu, niemiecka Orkiestra Radiowa, Orkiestra Narodowa Belgii. Współpracowała z takimi dyrygentami jak: Valery Gergiev, Krzysztof Penderecki, Sir Neville Marriner, Vladimir Fedoseyev, Paavo Berglund, Kazuki Yamada, Sakari Oramo i Pablo Heras-Casado. Koncertowała z Martą Argerich, Jurijem Baszmietem, Stevenem Isserlisą, Nikołajem Ługańskim, Miszą Majskim, ?lexandrem Knyazevem, Vadym Kholodenko (8-letnia współpraca muzyczna) i Itamarem Golanem.

Alena Baeva urodziła się w 1985 roku w rodzinie muzyków. W wieku pięciu lat zaczęła naukę gry na skrzypcach w Ałma-Acie u Olgi Daniłowej. Od 1995 roku była uczennicą prof. Eduarda Gracza w Centralnej Szkole Muzycznej Moskiewskiego Konserwatorium Czajkowskiego, a w latach 2002-2007 studiowała w Konserwatorium Moskiewskim. Oprócz studiów formalnych jej mistrzami byli Mścisław Rostropowicz i Seiji Ozawa. W 2003 roku została zaproszona przez Rostropowicza na studia do Francji, a od 2007 roku studiowała w Akademii Seiji Ozawa w Szwajcarii. Brała udział w wielu kursach mistrzowskich pod kierunkiem tak wybitnych skrzypków jak: Idy Haendel, Maxim Vengerov, Shlomo Mintz i Boris Garlitsky. Jest laureatką I nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W 2004 zdobyła Grand Prix na Moskiewskim Międzynarodowym Konkursie Paganiniego, co dało jej prawo do grania na skrzypcach Stradivariusa, które należały do Henryka Wieniawskiego; zdobyła również złoty medal i nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Sendai (2007).

Dyskografia Aleny Baevy obejmuje nagrania koncertów Brucha i Szostakowicza z Rosyjską Orkiestrą Narodową (Pentatone Classics), koncertów Szymanowskiego (DUX) oraz sonat Poulenca, Prokofiewa i Debussy'ego (SIMC). Najnowsze nagranie to Erlkönig F. Schuberta z Yurim Bashmet, wydane przez Sony Classics w roku 2013. Skrzypaczka ma również szeroką gamę nagrań dokonanych w radiu i telewizji w Belgii, Niemczech, Izraelu, Polsce, Japonii, Portugalii, Rosji i USA. Jej dynamicznie rozwijający się repertuar obejmuje  ponad czterdzieści koncertów skrzypcowych, liczne sonaty i inne utwory z różnych epok. Gra na skrzypcach Stradivarius 'Molitor' z 1697 r., własności Maxima Viktorova.

http://alenabaeva.com/

 

PostHeaderIcon Bartłomiej Nizioł

 

Bartłomiej Nizioł

Bartłomiej Nizioł

Urodził się w 1974 roku w Szczecinie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 5 lat.

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu pod kierunkiem prof. Jadwigi Kaliszewskiej następnie naukę swą kontynuował pod kierunkiem prof. Pierre Amoyal`a w Conservatoire de Lausanne. Swoje umiejętności gry na skrzypcach rozwijał także na licznych kursach muzycznych pod okiem takich znakomitych profesorów jak Zachar Bron, Ruggiero Ricci, Herman Krebbers czy Michael Frischenschlager. Jest laureatem pierwszych nagród na najbardziej liczących się międzynarodowych konkursach skrzypcowych w Poznaniu, Adelajdzie, Pretorii, Brukseli, Paryżu.

Bartłomiej Nizioł został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Eugene Ysaye'a. Jako solista występował z takimi orkiestrami jak: Orkiestra Filharmonii Narodowej w Warszawie, Sinfonia Varsovia, NOSPR w Katowicach, Berlińska Orkiestra Symfoniczna, NDR w Hanowerze, SWR w Kaiserslautern, Radio France w Paryżu, Englisch Chamber, London Symphony, Tonhalle w Zurychu, Edmonton Symphony i wiele innych.

Koncertował we wspaniałych salach w Paryżu - Salle Playel, Londynie-Barbican Center, Berlinie-Filharmonia, Tokio-Suntory Hall, Wiedniu - Konzerthaus, Moskwie - Konserwatorium Muzyczne.

Jako kameralista występował z tak znakomitymi artystami jak Elisabeth Leonskaja, Pinchas Zuckermann czy Sol Gabetta. W 2011 z wielkim powodzeniem zadebiutował wraz z Marthą Argerich na Festiwalu Chopin i jego Europa w Warszawie.

Artysta regularnie współpracuje z wybitnym kompozytorem muzyki filmowej Vladimirem Cosmą. Owocem współpracy jest nagranie ?Concerto de Berlin? pod batutą kompozytora.

Od roku 1995 artysta mieszka w Szwajcarii. W latach 1997-2003 był koncertmistrzem Orkiestry Tonhalle, a od roku 2003  koncertmistrzuje Orkiestrze Zuryskiej Opery.

Artysta jest primariuszem powstałego w 2010 roku Valentin Berlinsky Quartet.

Bartłomiej Nizioł był dwukrotnie jurorem Konkursu im H. Wieniawskiego oraz w 2011 konkursu Instrumentalmusik-Wettbewerb, Migros-Kulturprozent w Zurychu.

Od września 2008 jest profesorem Hochschule der Künste Bern.

Gra na instrumencie Guarnerius del Gesu z roku 1727.

 
Więcej artykułów…
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2